WIOSKI KADEKOWSKIE - RZEWNOWO 18.07.2022

WIOSKI KADEKOWSKIE - RZEWNOWO 18.07.2022

 

Relacja z trzech pierwszych warsztatów, które odbyły się w ramach projektu "Ze splątanych korzeni..."🌿 - cyklu warsztatów rzemiosła i twórczości ludowej z wykorzystaniem natury na terenach wiejskich Gminy Kamień Pomorski, tworzonych przez Kamieński Dom Kultury dzięki funduszom KSOW Województwa Zachodniopomorskiego.
 
18.07 w RZEWNOWIE odbyły się warsztaty roślinnych i drzewnych kadzideł 🍃 oraz lania świec z wosku pszczelego 🕯, na których poznaliśmy gatunki ziół i drzew najlepsze do kadzenia, zawiązaliśmy swoje kadzidła oraz tworzyliśmy świece z wosku pszczelego 🐝 metodą zamaczania, które później obtoczyliśmy w suszu ziołowym. Było bardzo aromatycznie i miło.
 
19.07 w CHRZĄSZCZEWIE uczestniczyliśmy w spacerze botanicznym🌿 i gotowaniu na żywym ogniu🔥, czyli w warsztatach Dzikiej Kuchni oraz produkcji kosmetyków naturalnych💆‍♀️. Nauczyliśmy się jakie rośliny z ogrodu i ze spaceru możemy użyć w kuchni oraz z czego w domowej kuchni możemy zrobić kosmetyki.
Oba warsztaty prowadziła cudowna Pani Natalia, znana jako Płonka 😇🧡
 
25.07 w SIBINIE odbyły się warsztaty wikliniarskie.🪢 Tajniki tej niełatwej sztuki przybliżyła nam wymarzona Pani Leokadia z Wiklinowemarzenie 😊
 
Dzięki warsztatom upletliśmy swoje pierwsze w życiu kosze wiklinowe. 🧺 Warsztaty odbyły się w dwóch grupach, tak aby każdy mógł skorzystać z pomocy i rad prowadzącej. Obie grupy, pomimo bolących paluszków, były bardzo zadowolone z efektów.
Dziękujemy za niesamowicie ciepłą atmosferę i entuzjazm uczestników warsztatów i mieszkańców wsi 🌻🤗
 
📌Zapraszamy do zapisów na kolejne warsztaty:
9.08 - MIŁACHOWO - Warsztaty współczesnej ceramiki ludowej
10.08 - TRZEBIESZEWO - Tworzenie „Kamieńskiej pisanki”
12.08 - ROZWAROWO - Warsztaty naturalnego barwienia tkanin
 
⏰ Warsztaty rozpoczynają się o godz. 16:30 i trwać będą ok 3-4 godzin.
 
Dla pozostałych zorganizowany będzie kącik animacji plastycznych i zabaw, obok warsztatów.
 
Na warsztaty obowiązują zapisy, a udział w nich jest bezpłatny. Zapisów możesz dokonać u swojego sołtysa lub w Kamieńskim Domu Kultury, ☎️ pod numerem telefonu: 663980133.
 
Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona!🏃🏻‍♀️🏃🏼
__________________________
 
👉Założeniem projektu „Ze splątanych korzeni…” jest zbadanie istniejących na naszych terenach i w domach tradycji kulturowych, pod kątem wzornictwa ludowego i korzystania z naturalnych zasobów oraz wypracowanie wspólnych dla mieszkańców naszych terenów tradycji, takich jak stworzenie motywu „kamieńskiej pisanki” lub wzoru na wyroby ceramiczne… Mówić będziemy o skojarzeniach związanych z naszym terenem, florą i fauną, o tradycjach tutaj przywiezionych, dążąc do wypracowania wzorów, barw, sposobów wykonania przedmiotów będących nową, współczesną tradycją regionalną. Korzystać będziemy również z dobrodziejstw natury, wyjdziemy w teren, poznamy różne zastosowania lokalnej roślinności.☘️
Dziękujemy Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich za kolejną szansę na realizację tak ważnych dla nas projektów, w których wzmacniamy naszą tożsamość i związek z regionem i przyczyniamy się do rozwoju obszarów wiejskich naszej Gminy. 🙏
_______________________
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie! Do zobaczenia!🖐