30 sierpnia 2021
Piknik historyczny - fotorelacja !
W ubiegły czwartek 18 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie z serii Pikników Rodzinnych organizowanych przez Kamieński Dom Kultury !
Tym razem była to niesamowita podróż w czasie, z której wszyscy wrócili bezpiecznie, bogatsi o wiedzę, umiejętności , wspaniałe przeżycia i prezenty.
Wehikuł czasu, który umieściliśmy na dawnym wzgórzu Żalnik ( dzisiaj park. im J. Pawła II) zabrał Was w podróż od czasów najdawniejszych, aż 40 tysięcy lat temu, reprezentowanych przez rodzinę Neandertalczyków – figur z Muzeum Regionalnego w Wolinie, przez wczesne średniowiecze, bogato przedstawione przez wielu odtwórców – popularyzatorów historii z naszego regionu, w czasy nam bliższe
Wśród odtwórców wiodących Was przez wczesne średniowiecze znaleźli się : Igor D. Górewicz autor książek i wojewoda Drużyna Grodu Trzyglowa ze Szczecina z rodziną , Michał Ostrowski z grupy rekonstrukcji historycznej Mohort , Joanna Kudłaszyk-Volva i Wiedźma z Volvard - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej , Tomasz Cichy – rzeźbiarz i muzyk , Gromowładni – grupa rekonstrukcji historycznej z Mokrawicy, Maciej „Borys” Zalewski z Drużyny Grodu Trzygłowa z koniem Apaczem .
Kolejnym przystankiem w czasie był okres baroku, który przybliżyli nam członkowie Stowarzyszenia Metrum ze Szczecina, dostojnie prezentując tę wytworną epokę. Niespodzianką był występ barytonu z warszawskiej opery – Bartłomieja Kornackiego!
Na stanowisku lokalnego Zespołu Ludowego Stawnianki odwiedziliśmy bliższe nam czasy, gdzie podczas prezentacji dawnego sprzętu domowego mogliśmy spróbować świeżo ubitego masełka !
Braliście udział w konkursie plastycznym „Ja z innej epoki”, gdzie nagrody główne, czyli wejście z oprowadzaniem po wystawie o elektrostatyce w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otrzymały: Matylda, Wiktoria i Liliana. Gratulacje!
Na stanowisku Gromowładnych mogliście wziąć udział w warsztatach robienia prawdziwych, drewnianych tarcz, lepiliście i zjadaliście też podpłomyki z miodem własnej produkcji!
Poza tym, w kolorowym namiocie KaDeKu mogliście rysować, wycinać i tworzyć tekturowe tarcze i miecze, pleść kolorowe warkoczyki, nieco dalej, z wojem Borysem, uczyliście się strzelać z łuku, z Michałem Ostrowskim łowić ryby dawnymi technikami, poznawać runy i wróżby u wiedźmy Volvy ..
Jedliśmy pyszne gołąbki czy pajdy chleba ze smalcem przygotowane przez Klub Seniora Lawenda.
Posłuchaliśmy pięknej wersji legendy o Głazie Królewskim i wyśpiewaliśmy ją razem z solistką i autorką - Anną Dorosińską...
W tle jak zawsze puszczaliście bańki, skakaliście na trampolinach, pałaszowaliście watę cukrową popijając pysznymi napojami..
Na końcu bezpiecznie wróciliście do XXI wieku. Bogatsi o piękne wspomnienia.
KaDeK gorąco dziękuje wszystkim uczestnikom!!!
Szczególne podziękowania za pomoc i współpracę kierujemy do :
Stowarzyszenie Jomsborg Wineta Wolin, Stowarzyszenie METRUM, Muzeum Regionalne im. A. Kaubego z Wolina, Zespół Ludowy Stawnianki , Gromowładni, Zuzanna Przybyłowska , nasze wspaniałe wolontariuszki : Justyna, Maja i Justynka oraz Klub Seniora Lawenda, Muzeum Ziemi Kamieńskiej.
fot. Paweł Ukraiński , KaDeK.
0