Wioski Kadekowskie

Wioski Kadekowskie to impreza cykliczna organizowana co roku, której celem jest przeprowadzenie zajęć plastycznych, dydaktycznych i zabaw dla dzieci z obszarów wiejskich.

W 2019 roku  zrealizowaliśmy projekt „Wioski Kadekowskie z Zespołem Stawnianki”, który otrzymał dofinansowanie dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na wybór operacji, które będą realizowane w 2019 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2018–2019.

W ramach tego projektu, oprócz uczestnictwa w Wioskach Kadekowskich, dla Zespołu Ludowego Stawnianki została utworzona strona internetowa z archiwum i materiałami wideo oraz wydana płyta z okazji 35-lecia działania Zespołu.
Kołowate Baby zwojowały region i nieustająco szerzyły tradycje współczesnej kultury ludowej na naszym regionie.

Zespół, podczas serii spotkań na wsiach Sołectw Gminy Kamień Pomorski w sierpniu, opowiadał o sobie, swoim stroju, tradycjach ludowych, historii… Nauczyły uczestników pieśni ludowych i współczesnych, regionalnych piosenek ludowych, obrzędu ludowego, używania przedmiotów z dawnych czasów, rękodzieła, kulinariów, ubijania masła, przędzenia na kołowrotku… i wielu innych, zapomnianych już czynności.

Podczas spotkań na wioskach dzieci korzystały z szerokiej oferty zajęć plastycznych, manualnych, sportowych takich jak: konstruowanie latawców, lepienia z gliny i plasteliny, puszczania baniek, skakania na trampolinach...

Na koniec spotkań odbywała się biesiada, ognisko, grill, na której uczestnicy warsztatów i Zespół najedli się do syta.

Serię spotkań podsumował Finał Wiosek Kadekowskich z Zespołem Stawnianki, w wiosce Stawno skąd pochodzi znaczna część Zespołu. Na finale gościliśmy rodziny członków Zespołu, Burmistrza Kamienia Pomorskiego Stanisława Kuryłło oraz mieszkańców Kamienia Pomorskiego i wioski. Obejrzeliśmy film podsumowujący spotkania, ubiliśmy masło, które wyśmienicie komponowało się z chlebem upieczonym przez jedną ze Stawnianek oraz bawiliśmy się do nocy przy muzyce biesiadnej.

Spotkania odbyły się w:

Trzebieszewie - 1-2.08,
Jarszewie - 5-6.08,
Żółcinie - 12.08,
Benicach - 13.08,
Rozwarowie - 19-20.08,
Rzewnowie - 23.08,
Mokrawicy - 26.08,
Rarwinie - 27.08,
Z Finałem w Stawnie - 31.08.

 

W 2018 roku w ramach projektu Wioski KaDeKowskie realizowanego przez Kamieński Dom Kultury i współfinansowanego kwotą 20 000 zł przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 2 lipca do 29 sierpnia 2018r. zrealizowaliśmy 116 godzin warsztatów, w których wzięło udział ponad 400 uczestników. Działania były realizowane w miejscowościach Gminy Kamień Pomorski oraz Sławnie i Drawnie- siedzibie naszych partnerów Sławieńskiego Domu Kultury i Drawieńskiego Ośrodka Kultury.

Zajęcia koncentrowały się wokół tematu: ” Stąd jestem, to moja historia…”. W każdej z miejscowości odbywał się spacer po okolicy, gdzie uczestnicy stawali się przewodnikami po swojej małej ojczyźnie. W trakcie wycieczki odkrywaliśmy wspólnie różne ciekawostki, które stawały się kanwą do pisanych wspólnie przez dzieci opowieści. Powstały m.in. „Mokrawicka Opowieść”, „Nawiedzone Buniewice”, „Księżniczka i farmer”, „Ukryty skarb pod drzewem”, „Dobra Mrówka vs. Zły Albert”, „Zwierzątka z Trzebieszewa”, „Świniec-tajemnicza wioska”. Zrealizowaliśmy 2 filmy, 2 przedstawienia teatralne, powstało 8 robionych wspólnie makiet wiosek i ponad 500 wyrobów z gliny. Dzieci integrowały się, wspólnie tworzyły i zaczynały inaczej patrzeć na miejsce, w którym na co dzień przebywały.

Pisały o tym na przykład tak:
„Odkryliśmy zielone zboże,
zrobiliśmy ścieżki.
Nad łąką lata orzeł,
na polu były orzeszki.
Znaleźliśmy bunkier mały,
lepiliśmy z gliny.
Zwiedziliśmy teren cały,
wszyscy mamy wesołe miny.”

Bip Kamieński Dom Kultury Facebook Kamieński Dom Kultury Instagram Kamieński Dom Kultury Youtube Kamieński Dom Kultury