O nas
Nasz zespół powstał w 1984 roku w gminie Kamień Pomorski. Nazwa wywodzi się od miejscowości Stawno, w której on powstał. Byliśmy wielokrotnie nagradzani w kraju na Festiwalach Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, Drawsku Pomorskim, Łobzie, Szprotawie, Krośnie, Debrznie i za granicą. Zespół „Stawnianki” poprzez swoje osiągnięcia stał się wizytówką Powiatu Kamieńskiego.
Historia
1984 – z inicjatywy Pani Janiny Latawiec powstał zespół „Stawnianki „. Początkowo zespół zajął się teatrem obrzędowym (darcie pierza, pieczenie chleba, chodzenie z rajem).
Nieodzowna była współpraca z OSP ponieważ do tych przedstawień potrzebna była scenografia i moc rekwizytów, które musieliśmy przewozić, przenosić i tu nasi strażacy byli niezastąpieni, poza tym brali czynny udział w przedstawieniach. Zespół działał w „Klubie Rolnika” dlatego GS Kamień Pomorski objęła nas swoim patronatem.
1985 – instruktorem muzycznym zespołu zostaje Pan J an Iwaszczyszyn twórca wielu pieśni ludowych,rzeźbiarz, malarz , człowiek,który jako jedyny w Polsce trzymał akordeon do „góry nogami” i dzięki niemu my również byliśmy zespołem ,który w swej działalności
był „inny” . Początki naszej artystycznej drogi były bardzo ciężkie, wymagano ,abyśmy w swej działalności sięgali do znanych regionów muzycznych, ale Pan Jan pisał:
1986 – pierwszy występ jako zespół śpiewaczy na IV Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Wsi w Nowogardzie- wyróżnienie i zarzut ,że porzuciliśmy teatr i śpiewamy pieśni naszego instruktora, takie współczesne. Tak nam zostało .
1987 – nagroda Głosu Szczecińskiego „k ulturalna wieś ” oraz nagroda im. Jędrzeja Cierniaka dla Janiny Latawiec za propagowanie kultury na wsi. Zdobycie I miejsca n a IV Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Świdwinie za „ Darcie pierza ” i „ Chodzenie z rajem ” Pierwszy raz zaśpiewaliśmy na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów
Ludowych w Lipianach gdzie zdobyliśmy wyróżnienie.
1988 – Niedziela na Zamku Szczecin- Występ teatru obrzędowego, Przegląd Twórczości Amatorskiej Wsi Kamień Pomorski- I miejsce, Krajowy Przegląd Zespołów Ludowych Przytoczna- I miejsce . Występ w programie ” Telewizja prowincja”
1989 – pokaz kulinarny w „Starówce” Szczecin, występ w Warszawie podczas Dni Sympatyków Wilna i Lwowa- 5 lecie zespołu .
1991 – Zespół zaczyna działać pod patronatem Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim co dało nam wsparcie finansowe.
1993 – pierwszy wyjazd do Niemiec na obchody X lecia zespołu z Völkshagen.
Zaczęliśmy zmiany w naszych strojach, dzięki wsparciu UM. Motywem, który pojawił się na naszych aksamitnych kubrakach, został symbol ziemi kamieńskiej jakim jest mikołajek nadmorski.
1994 – wyjazd do Niemiec i Danii. X- lecie zespołu. Ponowne zmiany w naszych strojach, kubraki zamieniłyśmy na kamizelki.
1996 – I Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej Kamień Pomorski, gdzie udało nam się zdobyć I miejsce .
1997 – wyjazd do Berlina-Buch
1998 – wyjazd do Völkshagen, udział w III Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie – nagroda marszałka .
1999 – Dni Kultury Chrześcijańskiej ” Ottonalia 99 „, IV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu- wyróżnienie. XV-lecie zespołu. Dzięki hojności ówczesnej władzy wzbogaciliśmy nasze stroje o haftowane spódnice, gdzie również pojawił się motyw mikołajka. Cieszymy się, że nasze stroje są coraz piękniejsze, co zauważają również etnografowie.
2000 – wyjazd do Szwecji na zaproszenie Związku Polaków Malmö, Srebrna Malwa na Prezentacjach Folklorystycznych Pomorza Środkowego w Drawsku Pomorskim, wyjazd na dożynki prezydenckie do Spały.
2001 – występy w Zbąszyniu , wizyta w świetlicy zespołu ludowego z północnej Szwecji.
2002 – VI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu- nagroda specjalna.
Powiatowe dożynki, festyn Dary Jesieni w szkole w Ostromicach. Po 17 latach zakończyliśmy współpracę z Panem Janem. Nowymi instruktorami zespołu zostali Pan Piotr Piętka i Pan Marcin Gałka ze Świnoujścia.
2003 – występ dla Orkiestry Świątecznej Pomocy, Biesiadna Gala Piosenki Ludowej – dochód przeznaczony na buty dla pań z zespołu. Brązowa Malwa na Prezentacjach Folklorystycznych Pomorza Środkowego- Drawsko Pomorskie. VII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- III miejsce .
2004 – Przegląd „Złota Rybka” w Ińsku- I miejsce, Srebrna Malwa w Drawsku Pomorskim. VIII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu- II miejsce .
2005 – Złota Wstęga Ziemi Kamieńskiej w kategorii twórczość i propagowanie kultury.
Wydarzenie w świetlicy: Kobiety Kobietom. Występy na Dniach Strażaka w Kozielicach i Kukułowie. 24 października odeszła na zawsze założycielka zespołu Pani Janina Latawiec.
2006 – impreza „Kobiety Kobietom- konkurs kulinarny, Udział w Festynie Organizacji Pozarządowych , wystawa rękodzieła, potrawy, śpiew. Obchody Dnia Strażaka w Golczewie.
X Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- nagroda dla najlepszego zespołu ziemi kamieńskiej i najlepszą piosenkę o Pomorzu Zachodnim.
Zajęcie I I miejsca na X Festiwalu Folklorystycznym”Krajobrazy Sceny Ludowej „ w Czarnem, Złota Malwa n a XIX Prezentacjach Folklorystycznych Pomorza Środkowego w Drawsku. Dni Powiatu Kamieńskiego- prezentacje kulinarne, wystawa przetworów „Lato
zamknięte w słoiku, wieniec dożynkowy- Szprotawa- wyróżnienie. 23 listopada odszedł na zawsze nasz długoletni instruktor muzyczny Jan Iwaszczyszyn.
2007 – XI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- III miejsce.
Srebrna i Brązowa Malwa na XX Prezentacjach Pomorza Środkowego w Drawsku Pomorskim.
2008 – XII Festiwal Współczesnej Kultury w Kamieniu Pomorskim- II miejsce . Udział zespołu w konkursie z zakresu kultury sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji jakim jest działalność służąca kultywowaniu tradycji ludowej w gminie Kamień Pomorski „ Bo ludowa nutka taką siłę ma że mogę zaśpiewać co mi w duszy gra”, prezentacje dorobku w przedszkolach, szkołach i ośrodku szkolno- wychowawczym. Udział w V Jubileuszowym
Pomorskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, Biesiadnych i Kapel Podwórkowych im. św. Andrzeja w Debrznie- II miejsce .
2009 – „Dogonić myśl”- występ w ratuszu. Łobez, Festiwal Baby Wielkanocnej i Potraw Świątecznych – złoty laur z a 5kg babę wielkanocną oraz zajęcie I miejsca za pasztet. Udział w II Regionalnym Przeglądzie Piosenki Ludowej w Drawnie- I miejsce. Udział w Świnoujskim Pikniku z Folklorem. XIII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej Kamień Pomorski, podczas którego świętowaliśmy 25-lecie zespołu. VI Festiwal Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem- II I miejsce. 16 września odeszła na zawsze nasza koleżanka Mieczysława Gralak.
2010 – Regionalny Przegląd Piosenki Ludowej Drawno – I I miejsce. XIV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej- I I miejsce, występ na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, występ w Polanicy Zdrój na Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych- wyróżnienie. Zadanie Gminy w zakresie kultury ludowej „ Nie ma przyszłości bez przeszłości ” spotkania w szkołach w Górkach i w Jarszewie i we Wrzosowie.
2011 – Biesiada Ludowa ”Za zdrowie Pań”, ”Lekcja z folklorem” w szkole nr 1 w Międzyzdrojach. IV Wojewódzki Festiwal Zespołów Piosenki Ludowej w Drawnie- I miejsce. Udział w X Przeglądzie Zespołów i Twórców Ludowych „Siemionalia” w Rosnowie. Zdobycie Srebrnej i Brązowej Malwy na II Drawskim Jarmarku Folkloru.
2012 – XVI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej- Grand Prix. Spotkanie z Folklorem w szkołach w Wysokiej Kamieńskiej, we Wrzosowie i w Górkach Pomorskich.
2013 – Grand Prix dla zespołu na III Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej “Swojskie Granie i śpiewanie” w Leśnej. Grand Prix na X Festiwalu Folklorystycznym „Krajobrazy Sceny Ludowej” w Czarnem. Udział w dożynkach w Trzebiatowie i w Benicach. Nagroda dyrektora CKSiT w Debrznie podczas X Jubileuszowego Pomorskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, Biesiadnych i Kapel Podwórkowych im św. Andrzeja.
2014 – Koncert zespołu na zabawie karnawałowej w Stawnie. Koncerty na dożynkach we Wrzosowie, w Wolinie. Wyjazd zespołu na wycieczkę do Pragi i Żmigrodu. Koncert na jarmarku w Kamieniu Pomorskim. Jubileusz z okazji 30 lat istnienia zespołu ludowego „Stawnianki” Fragment piosenki Kazi Woźniak ukazuje naszą pasje do kultury ludowej i podsumowuje naszą długoletnia działalność:
2015 – Koncert wielkanocny w SPA Bagiński&Chabinka. Grand Prix w Leśnej na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”. XIX Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- I I miejsce. XXI Biesiada Zespołów Ludowych w Bytomiu Odrzańskim. Koncert dla seniorów w Wysokiej Kamieńskiej. XI Pomorski Przegląd im. św. Andrzeja w Debrznie- II miejsce.
2016 – „Popołudnie z kolędą”, “Koncert kolęd w Międzyzdrojach”. Koncert wielkanocny w SPA Bagiński&Chabinka w Międzyzdrojach. Koncert charytatywny dla Lenki w Przybiernowie. „Dni Warszowa”- koncert w Świnoujściu. XX Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- I II miejsce. XIII Festiwal „Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem- I I miejsce. III Festiwal muzyki Ludowej i Folkowej w Świeradowie Zdroju- I miejsce. XII Pomorski Przegląd im. św. Andrzeja w Debrznie- wyróżnienie.
2017 – Wyjazd do Sędziszowa w województwie świętokrzyskim. XXI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- I miejsce. Koncert w Grodnie w projekcie „Tutejsi- tradycje kulturowe Pomorza Zachodniego”. Realizacja projektu „Zachowanie lokalnego dziedzictwa poprzez popularyzację tradycji i dziedzictwa kulturowego na terenie powiatu kamieńskiego przez zespół”. Międzynarodowy Festiwal
Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”- nagroda przewodniczącego jury Dariusza Jakubowskiego. „Piosenka Jednoczy” przekazanie za pomocą prezentacji folklorystycznych zasad wspólnotowych.
2018 – Wyjazd na 35 lecie zespołu z Völkshagen. „Niedziela z Folklorem” w Kostrzynie.
XXII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim- I miejsce. Koncert na dożynkach w Kamieniu Pomorskim. Nagroda ” Złota Dynia” w Morzyczynie. XIV Pomorski Przegląd im. św. Andrzeja- II miejsce . Koncert kolęd w KADEKU.
2019
Luty-Udział w Karawanie Kultury-Laureat I stopnia-nagroda specjalna
kwiecień-Występ na Jarmarku Wielkanocnym w Szczecinie
czerwiec-Festiwal „Swojskie granie i Śpiewanie” w Leśnej/dolnośląskie/I miejsce
lipiec–występ na Western Piknik Folk,&Country Festiwal w Sułominie,udział w Jubileuszu 10-lecia zespołu „Ostromice Kapela”
XXIII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna w Kamieniu Pomorskim gdzie zespół obchodził benefis z okazji 35- lecia
istnienia zespołu.
sierpień-Realizacja projektu Kamieńskiego Domu Kultury”Wioski Kadekowskie” .Przeprowadziliśmy 9 spotkań warsztatowych na wsiach naszej Gminy.
Wrzesień „Święto Plonów” w naszej Gminie występ dożynkowy i prezentacja wieńca.
październik-występ na Dniu Kuchni Kresowej w Troszynie.
grudzień-występ na Jarmarku Świątecznym w Kamieniu Pomorskim.
2020
styczeń-udział w Finale WOŚP w Kamieniu Pomorskim
marzec-występ na Dzień Kobiet w Jarszewie
sierpień-28 Festiwal „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie.Tytuł Laureata,nagroda dla Piotra „Dla najlepszego instrumentalisty”
wrzesień-występ na Święcie Plonów w Wolinie
październik-występ na grzybobraniu w Golczewie
2021
Lipiec -Festiwal „Ziemia i Pieśń”w Szprotawie,tytuł Laureata i nagroda za „Biesiadę pod nóżką”Uroczystości 25 rocznicy Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim.
sierpień-spotkanie pożegnalne dla członkiń zespołu Stasi/hafty/ i Joli/kronikarz/,które zakończyły działalność w zespole.Udział w” Śpiewających Ogrodach ” w Mechowie i w Pikniku Historycznym w Kamieniu Pomorskim.
wrzesień-udział w „IX Przeglądzie Kapel Ludowych” podczas XXXIII Barzkowickich Targów Rolnych Agro Pomerania 2021.Koncert na Wolińskim Święcie Plonów
2022
styczeń-udział w 30 Finale WOŚP w Kamieniu Pomorskim.
marzec-śpiewające spotkanie na Marinie w Kamieniu Pomorskim.
Lidia Dziobak – kierownik zespołu-śpiew-tara
Piotr Piętka – instruktor muzyczny
Kazimiera Woźniak-autorka pieśni ludowych, śpiew,bęben
Emilia Miaskowska-śpiew
Sabina Dzieruk- śpiew
Ewa Jankowska-śpiew
Halina Jankowska-śpiew
Genowefa Cywka-śpiew
Elżbieta Rapciewicz-Szejna-śpiew